Skip to content

Coexist


XXI Ekumeniczne Święto Biblii  2023

XXI Ekumeniczne Święto Biblii 2023

XXI Ekumeniczne Święto Biblii w Poznaniu

Już po raz 21. w stolicy Wielkopolski obchodzone będzie Ekumeniczne Święto Biblii. Jego tegoroczne hasło brzmi: „Tyś Bóg, który mnie widzi”. Na poznaniaków i poznanianki czeka koncert chóru z Mietkiem Szcześniakiem, debata ekumeniczna oraz nabożeństwo. 

    

XXI Ekumeniczne Święto Biblii w Poznaniu rozpocznie się 16 października i potrwa 4 dni.  Organizuje je Poznańska Grupa Ekumeniczna. 

–  To kolejny raz, kiedy w Poznaniu będziemy mogli porozmawiać o ważnych sprawach i ponad podziałami – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Dzięki Poznańskiej Grupie Ekumenicznej udowadniamy, że wspólne dyskusje są możliwe, gdy skupiamy się na tym, co nas łączy, a nie na tym, co dzieli. Zachęcam wszystkich poznaniaków i poznanianki do wzięcia udziału w tym wyjątkowym święcie. 

Tegoroczne Ekumeniczne Święto Biblii rozpocznie się koncertem chóru Gospel Joy. 
„Tyś Bóg, który mnie widzi” – słowa z Księgi Rodzaju mają nam przypomnieć i uzmysłowić, że Bóg jest dostępny, bliski, być może niezrozumiały, ale czy musimy Boga rozumieć? Chcemy, by to słowo rozbrzmiewało w różnych formach – a muzyka jest jego doskonałym nośnikiem.

Gospel Joy to poznański chór, obecny na polskich i zagranicznych scenach już od 25 lat. W jego repertuarze znajdują się największe hity muzyki gospel, a także własne utwory, wykonywane w języku polskim i angielskim. Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Natalia Niemen, Mate.O, Brian Fentress (USA), Ruth Lynch (Wlk. Brytania), Emma Nichols (USA), Mezo i Sylwia Grzeszczak. W Poznaniu wystąpi w Auli UAM w poniedziałek, 16 października, razem z Mietkiem Szcześniakiem. Wstęp wolny. 

Dzień później, we wtorek, w Bibliotece Raczyńskich będzie można obejrzeć prezentację słowno-muzyczną „Tyś Bóg, który mnie widzi” w reżyserii dr Joanny Kiersztejn. Wystąpią uczniowie Zespołu Szkół Urszulańskich w Poznaniu oraz Karmelitańska Schola Silentium. 

Kulminacją święta będzie Nabożeństwo Słowa, które odbędzie się w środę, 18 października, o godz. 18.30 w kościele pw. św. Marcina. Współprzewodniczyć mu będą bp. Semko Koroza, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP oraz bp. Grzegorz Balcerek z Archidiecezji Poznańskiej. O oprawę muzyczną zadba Schola SNE z Mosiny.

Cykl wydarzeń zakończy debata ekumeniczna „Dlaczego Bóg milczy i jest nieczuły na cierpienie”, która odbędzie się w czwartek, 19 października, o godz. 18.00 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Udział w niej wezmą bp. Damian Bryl (Kościół Rzymskokatolicki), Włodzimierz Tasak (rektor Wyższego Baptystycznego Seminarium Teologicznego w Warszawie) oraz diakon Aleksandra Błahut-Kowalczyk (Kościół Ewangelicko-Augsburski), a spotkanie poprowadzi dr Joanna Kiersztejn. 

Poznańskie Kościoły współpracują już od ponad 40 lat. W 2002 r. współdziałanie przyjęło bardziej zorganizowaną i systematyczną formę – wspólnie przygotowywane są takie wydarzenia jak Ekumeniczne Święto Biblii czy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. 

W skład Poznańskiej Grupy Ekumenicznej wchodzą Kościoły chrześcijańskie Poznania. Są wśród nich te zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE), czyli: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Wspólnota Genesis Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz Kościoły współpracujące z PRE: Kościół Rzymskokatolicki i Kościół Zielonoświątkowy.

XXI Ekumeniczne Święto Biblii jest objęte Honorowym Patronatem Jacka Jaśkowiaka Prezydenta Miasta Poznania oraz Grzegorza Ganowicza, Przewodniczącego Rady Miasta Poznania.