Skip to content

Coexist


Koncert: Destination Unknown.

Koncert: Destination Unknown.

Destination Unknown to zbiór utworów, w których nienachalna melodyka żydowska miesza się z elementami form muzycznych wywodzących się z różnych stron świata. Autorem kompozycji jest Bartosz Chajdecki. Orkiestrę poprowadził Yaroslav Shemet – w ocenie wielu fachowców, to wybitnym, najmłodszy i najbardziej obiecujący dyrygent „nowego pokolenia”.
Koncert odbył się w Katedrze poznańskiej w ramach obchodów XXIII Dnia Judaizmu w Poznaniu

W zapowiedzi koncertu czytamy: Przesłaniem koncertu ma być ukazanie, w jaki sposób w dzisiejszym świecie odmienne kultury mieszają się ze sobą oraz jak na siebie wzajemnie oddziałują. Celem przedsięwzięcia jest także podkreślenie ważnego miejsca, jakie w naszej rzeczywistości zajmuje żydowska tradycja muzyczna we wszelakich jej przejawach i odmianach.
Chajdecki to młody twórca zainteresowany głównie komponowaniem muzyki filmowej i teatralnej. European Association for Jewish Culture zwróciło na niego uwagę po wystawieniu w Londynie A Littre Requiem for Kantor, sztuki wyreżyserowanej przez Zofię Kalińską z muzyką jego autorstwa, która w 1997 roku zdobyła prestiżową nagrodę Fringe First na międzynarodowym festiwalu teatralnym w Edynburgu.
Utwory wchodzące w skład koncertu nawiązują nie tylko do tradycji,ale także historii narodu żydowskiego. I tak znajdziemy wśród nich Sarabandę Oświęcimską oraz Marsz Ku Ścianie Płaczu. Idea przenikających się wzajemnie kultur jest realizowana poprzez zestawienie „żydowskich melodii” z formami muzycznymi wywodzącymi się z różnych stron świata takimi jak Tango, Polonez, Walc czy Bolero. Wszystko to jest jednak przeniknięte (choć w różnym stopniu) żydowską tradycją muzyczną. W to wszystko wplecione są także melodie oraz aranżacje czerpiące z gatunku muzyki filmowej.

BARTOSZ CHAJDECKI (ur. 1980 r.) – polski kompozytor muzyki filmowej, serialowej i teatralnej.
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, prezentując pracę magisterską o autonomiczności muzyki filmowej. W wieku 16 lat współpracował z krakowskim Teatrem Akne. Jest twórcą kompozycji między innymi do spektaklu A Little Requiem for Kantor wystawianego ponad sto razy w Anglii, Niemczech, Francji, a także Brazylii. Za tę muzykę kompozytor został wyróżniony nagrodą Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu.
Pod koniec lat 90. Chajdecki rozpoczął współpracę jako kompozytor oraz konsultant muzyczny z Yale School of Drama i New York School of Visual Arts. Był także muzykiem Teatru Samuela Beckett’a w Londynie.
Od 2003 roku komponuje regularnie dla polskich teatrów i telewizji. Tworzył muzykę między innymi do sztuk Piotra Kruszczyńskiego, Kariny Piwowarskiej i Marty Ogrodzińskiej. Pracował również przy filmach w reżyserii Anny Taborskiej, takich jak: Ułamek istnienia, Moje powstanie (dokumenty), Ela, oraz Grzech (krótkometrażowe fabuły).
W 2008 roku wygrał konkurs na kompozytora do wojennej produkcji TVP Czas honoru. Ścieżka dźwiękowa jego autorstwa została dobrze przyjęta, a 29 listopada 2010 Polskie Radio wydało album z muzyką z serialu, za który Chajdecki otrzymał nominację do nagrody IFMCA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Muzyki Filmowej) za najlepszą muzykę do serialu telewizyjnego. Muzyka z Czasu honoru została zaprezentowana na żywo podczas 4. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie 22 maja 2011 roku.
Od 2011 Chajdecki regularnie komponuje muzykę do filmów kinowych.
2008: Czas honoru; 2011: Chichot losu; 2012: Misja Afganistan; 2013: Wkręceni; 2013: Chce się żyć; 2013: Baczyński; 2013: Ambassada; 2014: Powstanie warszawskie; 2014: Bogowie; 2015: Moje córki krowy; 2016: Jestem mordercą; 2016: Prosta historia o morderstwie; 2017: Belle Epoque; 2017: Najlepszy; 2018: Kruk. Szepty słychać po zmroku
Chajdecki obecnie pełni funkcję koordynatora muzycznego w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

YAROSLAV SHEMET (ur. 1996 r.) – dyrygent. Przez czasopismo Fokus okrzyknięty został wybitnym dyrygentem młodego pokolenia. Kształcenie muzyczne rozpoczął na Ukrainie w wieku zaledwie trzech lat, w szkole muzycznej w Merefie. W 2013 roku z wyróżnieniem ukończył Charkowską Muzyczną Szkole Talentów w klasie dyrygentury chóralnej, a następnie podjął studia na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (Polska) w klasie dyrygentury symfonicznej i operowej prof. Warcisława Kunca. Ukończył ją z wyróżnieniem w roku 2018. Kunszt dyrygencki doskonalił również podczas rocznego stypendium w ramach programu Erasmus na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu (Austria) oraz na kursach mistrzowskich m.in. u Yoava Talmi (Israel), Leona Bodsteina (USA), czy Marka Albrechta (Niemcy).
Yaroslav Shemet swoją pierwszą orkiestrę założył mając zaledwie trzynaście lat. Zespół złożony z uczniów i absolwentów szkoły talentów w Charkowie koncertował po całej Ukrainie. Jako student poznańskiej Akademii Muzycznej powołał specjalizującą się w wykonawstwie muzyki współczesnej orkiestrę smyczkową Musique Moderne, którą z powodzeniem prowadził w trakcie studiów licencjackich. Na studiach magisterskich stworzył projekt zrzeszający utalentowanych muzyków z całego kraju pod nazwą: Polish Symphony Orchestra.
W 2017 r. orkiestra ta odbyła swoje pierwsze tournée, występując w najważniejszych ośrodkach muzycznych w Chinach.
Mimo młodego wieku Yaroslav Shemet ma na swoim koncie: współpracę z wieloma zespołami zagranicznymi i solistami (z Niemiec, Austrii, Czech, Polski, Chińskiej Republiki Ludowej, Ukrainy i Rosji) takimi jak Opera Graz, Hamburg Neue Philharmonie, Philharmonie der Nationen, INSO-Lviv, Prague Symphony, Lars Danielssohn Libereto Group, Filharmonia Poznańska, Filharmonia Sudecka, Sepia Ensemble, Francesca Dego, Magnus Öström, Georgy Privat, John Parricelli, udział w rozmaitych festiwalach, m.in. Festival junger Künstler Bayreuth, Lviv MozArt, Poznańska Wiosna Muzyczna, Leopolis Jazz Festival.
W 2018 roku zadebiutował jako kierownik muzyczny w Operze Bałtyckiej w Gdańsku w produkcji Poławiacze Pereł Georgea Bizeta, następnie jako dyrygent gościnny poprowadził spektakle Carmen Georgea Bizeta oraz Madame Butterfly Giacomo Pucciniego w Narodowej Operze w Odessie. Od lutego 2018 roku jest dyrygentem oraz asystentem dyrektora artystycznego Youth Symphony Orchestra of Ukraine Oskany Lyniv. W sezonie 2018/2019 został gościnnym dyrygentem orkiestry INSO-Lviv. Od października 2018 r. Yaroslav Shemet jest także wykładowcą na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Sezon artystyczny 2019/2020 to dla Yaroslava Shemeta nowe wyzwania i ciekawe propozycje m.in. w nagranie swojej pierwszej płyty wspólnie z Larsem Danielssonem i Gothenburg Symphony Orchestra (Szwecja) oraz występ w Elbphilharmonie Hamburg (Niemcy).