Skip to content

Coexist


Nagroda Menora Dialogu (2008 r.)

Nagroda Menora Dialogu (2008 r.)

Nagroda „Menora Dialogu” dla Władysława Bartoszewskiego

Poznań, 15 stycznia 2008 r.

Laudacja: Stanisław Krajewski, przewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
Koncert kameralny: Trio Taklamakan
Muzyczna Waga, Stary Rynek, g. 18.00

Profesor Władysław Bartoszewski odebrał 15 stycznia w Poznaniu nagrodę „Menora Dialogu”, przyznawaną od dwóch lat przez Stowarzyszenie COEXIST osobom, które zasłużyły się dla idei zbliżania ludzi, kultur, religii i narodów.

Uroczystość odbyła się w ramach poznańskich obchodów XI Dnia Judaizmu.
„Ja do końca życia nie przestanę służyć budowaniu mostów. I w tym rozumieniu przyznanie mi nagrody uważam za bardzo piękny element podsumowania tej drogi, która wynikła dzięki zasługom wielu ludzi, którzy na mnie wpływali, ale którą uznałem zarazem za tak satysfakcjonującą, że mogę powiedzieć, iż czuję się człowiekiem szczęśliwym” – powiedział laureat po odebraniu nagrody.

„Dialog prowadzi się po to, aby osiągnąć rozumienie stanowisk obu stron i niekoniecznie, żeby doprowadzić do tego samego poglądu, ale by zrozumieć motywację ludzi, którzy jakiś pogląd mają i szanować go. Dialog to nie monolog ani pouczenie” – tłumaczył prof. Bartoszewski.

Laureat otrzymał miniaturę odlanej z brązu i posrebrzanej menory, czyli siedmioramiennego żydowskiego świecznika. Uczestnicy uroczystości, wśród których byli m.in.: naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński nagrodzili wystąpienie Bartoszewskiego długotrwałą owacją na stojąco.

W laudacji współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Stanisław Krajewski przypomniał zasługi Bartoszewskiego dla dialogu polsko-niemieckiego oraz polsko-żydowskiego i chrześcijańsko-żydowskiego. Krajewski nazwał kilkakrotnie profesora „człowiekiem przyzwoitym”.

Pierwszymi laureatami nagrody „Menora Dialogu” byli w ubiegłym roku wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, który zainicjował w Kościele katolickim w Polsce obchody Dnia Judaizmu, oraz rabin Schudrich.